Kolagen – piękno wewnątrz nas

10 kwietnia w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy odbyło się szkolenie „Kolagen – piękno wewnątrz nas” zorganizowane dla 15 wychowanków Centrum przez przedstawiciela firmy Colway Panią Beatę Łozińską. Czym tak naprawdę jest kolagen? Najprościej rzecz ujmując jest to naturalne białko w czystej postaci, który odpowiada za elastyczność naszej skóry. Jest ono powszechnie stosowane w chirurgii plastycznej, jako środek przyśpieszający regenerację skóry po oparzeniach i rekonstrukcji kości. Swoje zastosowanie znajduje także w stomatologii, chirurgii i ortopedii. W przetwórstwie spożywczym jest powszechnie stosowane w postaci osłonki kolagenowej do kiełbas oraz w procesie tworzenia żelatyny. Ponadto swoje zastosowanie znajduje w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz w fotografii.
   Jaką rolę kolagen odgrywa w naszym życiu? Na to pytanie wyczerpująco odpowiedziała pani Beata. Okazało się, że jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Choć młody organizm nie potrzebuje kolagenu z zewnątrz, ponieważ ma własne resursy, z wiekiem zaczyna nam go brakować. Dlatego też potrzebujemy uzupełnić jego niedobory. Możemy to zrobić na dwa różne sposoby. Pierwszy zakłada przyswajanie produktów bogatych w kolagen: galaretek (najlepiej ze świńskich nóżek) i golonki. Kolagen można również stosować w postaci kosmetyków, które zostały zaprezentowane w trakcie szkolenia.
     Podczas rozmowy z młodzieżą Pani Beata opowiedziała jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu bioflawonoidy oraz witamina C. Występujące w warzywach, owocach, ziarnach i orzechach substancje zwane bioflawonoidami zapobiegają i leczą wiele chorób, są uważane za jedne z najlepszych substancji o właściwościach antyoksydacujnych. Natomiast witamina C bierze czynny udział w produkcji kolagenu, a dzięki zdrowym włóknom kolagenowym skóra zachowuje jędrny i młody wygląd, kości i stawy całkowitą sprawność a naczynia krwionośne odpowiednią szczelność.
     Choć temat szkolenia kojarzy się głównie z kosmetologią, kolagen to nie tylko uroda, ale i zdrowe stawy, które są niezbędne przy uprawianiu sportu.
Szkolenie przypadło do gustu nie tylko dziewczętom, ale także i młodym amatorom sportu.
Autor: Yuliya Wojtarowicz
Zdjęcia: Yuliya Wojtarowicz