XIX edycja konkursu wiedzy o policji „Razem Bezpieczniej”

22 listopada w sali Rycerskiej Zamku Książęcego odbył się finał rejonu wrocławskiego XIX edycji konkursu wiedzy o policji „Razem bezpieczniej”, którego organizatorami było Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy i Komenda powiatową Policji. W konkursie wzięli udział uczestnicy z jednostek organizacyjnych OHP funkcjonujących na terenie województwa dolnośląskiego należących do rejonu wrocławskiego: 1-4 HP Wołów, 1-5 HP Środa Śląska, 1-47 HP Wrocław, 1-50 HP Wrocław, 1-48 Trzebnica, 1-63 HP Strzelin oraz drużyna z oleśnickiego Centrum. Za przygotowanie naszej drużyny odpowiedzialny był wychowawca Marcin Koclejda, który odpowiadał także za organizację konkursu.

Zakres konkursu obejmował trzy bloki tematyczne: wiedza o Policji, bezpieczeństwo powszechne, ustawa równościowa z dnia  3 grudnia 2010 z późn. zmianami, prewencja kryminalna. Konkurs składał się z dwóch części: testowej i artystycznej. O ile część testowa sprawdzała wiedzę teoretyczną, o tyle w części drugiej jury oceniało kreatywność i zdolności manualne uczestników. Zadanie polegało na ułożeniu wiersza na wylosowany temat związany z porządkiem publicznym, który dotyczyłby np. bezpieczeństwa w sieci internetowej. Ale to nie wszystko! Uczestnicy musieli uwiecznić wiersz w formie plastycznej. Za część pisemną testową młodzież mogła zdobyć 60 punktów, zaś za część manualną 30 punktów.

Jury w składzie: podkomisarz Beata Borowicz z wydziału Prewencji KWP we Wrocławiu, policjant z Wydziału Prewencji KWP we Wrocławiu oraz asp. sztab. Daniel Łacny, zastępca Naczelnika Wydziału KPP w Oleśnicy po burzliwej dyskusji wyłoniło zwycięskie drużyny.

I miejsce zajęła drużyna z Hufca Pracy Wołów: Ciochoń Dymitr, Jackowski Mateusz, Dziubiński Kamil

II miejsce drużyna CKiW OHP w Oleśnicy w składzie: Kamil Wojda, Daniel Rosiński, Daniel Heczko

III miejsce 1-63 Hufiec Pracy w Strzelinie w składzie: Piętak Karolina, Salachna Olga, Lubczyńska Małgorzata

Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy, upominki, nagrody rzeczowe i puchary.

Konkursowi „Razem Bezpieczniej” towarzyszył dodatkowy konkurs „Dyskryminacja-to nie jest w modzie!”. Młodzież przygotowała spoty reklamowe nawołujące do przestrzegania zasad poszanowania drugiego człowieka zgodnie z Ustawą równościową z dnia 3 grudnia 2010 z pózn. zmianami.  Prace zostały odebrane przez przedstawicieli Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w dniu finału rejonowego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w późniejszym terminie.