Warsztaty z carvingu- uczymy się sztuki rzeźbienia

Dzięki środkom przekazanym przez Komendę Główną OHP pozostałym z realizacji szkolenia z zakresu ginących zawodów w zawodzie cukiernik, które odbywały się w Centrum w lipcu,  instruktor Beata Bąk mogła zrealizować szkolenie z zakresu carvingu dla naszej młodzieży. Za otrzymane środki zakupiony został profesjonalny, wysokiej jakości zestaw zawierający szeroki wybór narzędzi do carvingu w tym noże do krojenia i rzeźbienia, wykrojniki o różnych kształtach, obieraczki i gałkownice do melonów.

Carving, czyli sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach wywodzi się z Dalekiego Wschodu, gdzie znany jest od kilkuset lat, w Tajlandii uznawany jest za dziedzictwo narodowe. Na początku XXI wieku sztuka ta stała się popularna także w innych częściach świata, w tym w Europie. Dziś carving jest dyscypliną na kulinarnych Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy.

Nasza młodzież do nauki wykorzystała owoce i warzywa tj. arbuzy, ananasy, jabłka, pomarańcze czy cukinie, marchewki i pomidory.

Szkolenie obudziło w uczestnikach kreatywność i zachęciło do tworzenia niesamowitych kompozycji. Z zapałem uczyli się wykorzystywania narzędzi do tego aby z przygotowanych warzyw i owoców stworzyć małe dzieła sztuki. Zresztą, zobaczcie sami!