Wystawa artysty Jerzego Głuszka w Zamku!

Od 5 lipca do 26 sierpnia w Holu wejściowym Zamku Książęcego można podziwiać wystawę prac oleśnickiego artysty Jerzego Głuszka przedstawiającą książąt zamieszkujących w dawnych czasach Zamek oleśnicki.

Jerzy Głuszek ma różnorodne zainteresowania – maluje, jest też filatelistą oraz numizmatykiem. Numizmatyka wymaga wiedzy historycznej, szczególnie głębokiej, gdy dotyczy brekteatów, kwartników i halerzy bitych w Oleśnicy, Namysłowie, Wołowie, Koźlu i bitych dla Trzebnicy, Sycowa i Milicza. Monety te były bite przez książąt oleśnickich począwszy od pierwszego z nich Bolesława I po ostatniego – Konrada X.

Kilkuletnie poszukiwania literaturowe i pobyty w archiwach oraz Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, zaowocowały wydaniem przed kilkoma dniami książki Znane i nieznane dzieje Piastów oleśnickich w latach 1312-1492 r. Liczy ona 219 stron i obejmuje losy wszystkich książąt oleśnickich oraz córek Konrada I, III, V i IX. Nakład książki wynosi tylko 200 egz.

Aby obejrzeć wystawę należy wejść na dziedziniec zamkowy, kupując bilet wstępu w cenie 5 złotych, serdecznie zapraszamy.

 

tekst o artyście Jerzym Głuszku: dr Marek Nienałtowski

źródło: https://olesnica.nienaltowski.net/Gluszek_dzieje_piastow.htm