Kawa to balsam dla serca i ducha- kurs baristy dla młodzieży

13 i 14 grudnia w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy w ramach projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy” odbył się kurs baristy dla wychowanków. Kurs zorganizowany został przez Dolnośląski Zakład Doskonalenia Zawodowego we Wrocławiu, a młodzież szkoliła się pod czujnym okiem instruktora Pawła Tomasika.

Barista to osoba profesjonalnie zajmująca się parzeniem kawy oraz przygotowywaniem napojów na jej bazie. Jako profesja wywodzi się z Włoch, ale w Polsce kultura tego zawodu jest krótka. Wraz z niedawnym wzrostem świadomości kultury picia kawy, a tym samym wzrostem konsumpcji oraz ekspansją lokali gastronomicznych , kawiarni sieci kawowych zawód baristy stał się bardzo pożądany.

Szkolenie podzielone zostało na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Młodzież podczas kursu zapoznała się historią pochodzenia kawy, jej gatunkami oraz zasadami rządzącymi jej uprawą. Część teoretyczna objęła rodzaje zbiorów kawy wraz z metodami jej obróbki. W praktyce uczestnicy nauczyli  rozróżniać rodzaje ziaren, od których zależy w dużej mierze smak kawy.

Każdy smakosz kawy ma swój gust dotyczący jej zaparzania, dlatego nie ma jednego najlepszego-należy jednak zwrócić uwagę na parametry jakości kawy takie jak aromat, kwaskowatość, goryczka, konsystencja i ostatecznie smak. Uczestnicy poznali sposoby parzenia kawy oraz samodzielnie przygotowywali różne rodzaje kaw tj. espresso, espresso macchiato, espresso con panna, caffe latte, flat white, cafe breve, cappuccino, caffe mocha oraz americana.

Młodzież z wielkim zaangażowaniem wykonywała polecenia instruktora, kurs okazał się dla niej interesującym doświadczeniem i inwestycją w przyszłość.

 

Kawa to balsam dla serca i ducha

Giuseppe Verdi