Najsprawniejszy w zawodzie- kucharz


Wśród uczestników OHP zawód kucharza cieszy się szczególnym zainteresowaniem. 26 marca 2019 w pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół Mechanicznych w Namysłowie odbył się Konkurs kulinarny dla uczestników OHP, podczas którego uczniowie gimnazjum kończący swoją edukację mogli sprawdzić swój poziom wiedzy zawodowej i umiejętności.

Do konkursu przystąpiło pięć dwuosobowych zespołów z Środowiskowego Hufca Pracy w Namysłowie, Dąbrówce Dolnej, z Hufca Pracy w Opolu, Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Oleśnie oraz gościnnie młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania w Oleśnicy. Zadaniem młodzieży było przygotowanie dowolnej potrawy nawiązującej do tradycji Kuchni Polskiej oraz deseru na zimno.

Jury przewodniczyła Pani Grażyna Serafin, która jest wieloletnim nauczycielem przedmiotów zawodowych oraz egzaminatorem OKE we Wrocławiu. Komisja oceniła przede wszystkim organizację pracy i stosowanie przepisów bhp, estetykę stanowiska pracy, ale także jakość i smak potrawy, sposób jej podania oraz umiejętność jej prezentowania. Młodzież przygotowała bardzo różnorodne potrawy o różnym stopniu trudności. Potrawy zostały przygotowane z mięsa wieprzowego, wołowego, drobiowego, ale także z ryby. Były również potrawy ziemniaczane. Desery również były bardzo ciekawe: jabłecznik z miętą i pianką, ciastka deserowe z herbatników i masy kakaowej, czekoladowe awokado.
Przygotowane potrawy nie tylko cieszyły oko, ale i smakowały przepysznie. Komisja konkursowa ostatecznie pierwsze miejsce przyznała zespołowi z Hufca Pracy w Opolu w składzie Damian Kucharzewski i Marcin Bartosik, drugie miejsce zajęła drużyna z naszego Centrum w składzie Tomasz Tracz i Krzysztof Kloc, a trzecie Natalia Słota i Arnold Ptaszyński z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Oleśnie.