Wykład „Zasady zdrowego żywienia”

Projekt „Zdrowie- moda na całe życie” zakłada wiele kompleksowych działań mających na celu promocję zdrowego stylu życia, a przede wszystkim zmianę sposobu odżywiania. Zaplanowane działania obejmują również cykl wykładów, podczas których zostaną poruszone kwestie związane ze zdrowym odżywianiem. Pierwszy wykład odbył się 10 maja w Sali Rycerskiej Zamku Książęcego w Oleśnicy. Zaproszona młodzież z lokalnych szkół wzbogaciła swoją wiedzę o „Zasady zdrowego odżywiania”. Wykład poprowadzony został przez dietetyka Mateusza Witkowskiego przy współpracy uczestników grupy „Młodzi, aktywni, zdrowi”, która jest inicjatorem całego projektu. Podczas wykładu zostały przedstawione najnowsze najnowsze badania dotyczące Piramidy Zdrowego Żywienia, ale i podstawowe pojęcia związane z żywieniem, metody obliczania zapotrzebowania na energię oraz źródła informacji o normach na składniki odżywcze.

Zdrowe odżywianie w świadomości większości osób to dieta z niską zawartością tłuszczu, bez wieprzowiny, słodyczy i białego pieczywa. Jak się okazuje unikanie tych produktów nie gwarantuje nam zdrowia. Dużym postępem w oficjalnych zaleceniach jest wykluczenie węglowodanów jako podstawowego składnika zbilansowanej diety i zastąpienie ich warzywami w Piramidzie Zdrowego Żywienia opublikowanej w 2016 roku przez Instytut Żywności i Żywienia. Aktualna Piramida jest odpowiedzią na zalecenia WHO, zawiera w sobie ideę „Mniej cukru, soli i tłuszczu, więcej błonnika”. Drugą ważną zmianą jest umieszczenie w Piramidzie ziół, które nie tylko poprawiają smak potraw, dostarczając jednocześnie wielu prozdrowotnych składników, lecz także mogą pomóc w redukcji spożycia soli. Można nimi bowiem zastąpić sól kuchenną, która jest traktowana jako „cichy zabójca” i w dużej mierze odpowiada za zawały serca i udary mózgu. Poza żywieniem dla naszego zdrowia bardzo ważna jest codzienna aktywność fizyczna, co najmniej 30-45 minut dziennie. Łącznie z dobrze zbilansowanym żywieniem pozwala zapobiec rozwojowi bardzo niebezpiecznej dla naszego zdrowia zarówno nadwagi, jak i otyłości.

Należy pamiętać, że zdrowe odżywianie musi być indywidualne i dla każdego oznaczać coś innego. Inaczej musi odżywiać się osoba z insulinoopornością, a inaczej z chorobami autoimmunologicznymi. Niestety czasem okazuje się, że nawet produkty powszechnie uważane za zdrowe mogą być dla niektórych grup osób szkodliwe. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego ciała, słuchanie jego reakcji na przyjmowane pokarmy i próba doboru dla siebie diety najlepszej z możliwych.