Piekarz- ginący zawód z przyszłością

Piekarz to zawód zajmujący się wypiekami chleba oraz innego pieczywa. Chleb zaczęto wypiekać prawdopodobnie 12 tysięcy lat temu. Dawniej stanowił on podstawę pożywienia, każda gospodyni potrafiła upiec chleb. W każdej chałupie znajdował się piec do jego wypieku.Dużą rolę w rozwoju zawodu piekarza spowodowało wprowadzenie mąki pszennej, dzięki czemu wypieki stały się bardziej zróżnicowane. Dzisiaj piekarze są poszukiwani na rynku pracy, ofert nie brakuje. Stąd pomysł na kształcenie młodych ludzi w zawodzie, w którym na pewno znajdą zatrudnienie.

Projekt „Ginące zawody pomysłem na przyszłość” w ramach którego organizowane zostało szkolenie ma na celu uchronienie przed zapomnieniem tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła. Zawody rzemieślnicze, które zostały wyparte z rynku i  zapomniane  przez powszechną uniwersalizację i unifikację, w ostatnim okresie przechodzą falę ponownego zainteresowania. Moda na umiejętności rzemieślnicze i ekologiczny styl życia oraz tradycyjne, staranne wykonanie, urokliwość procesu produkcji oraz dbałość o końcowy zachwycający efekt przyciągają coraz więcej konsumentów.

Od 15 do 28 lipca w ECKiW OHP w Roskoszy w wiosce „ginących zawodów” zostało zrealizowane dwutygodniowe szkolenie z tego zawodu, obejmujące 96h zajęć praktycznych i teoretycznych. Szkolenie poprowadziła instruktor praktycznej nauki zawodu, Halina Czajkowska, która na co dzień uczy wychowanków naszego Centrum w zawodzie kucharz i piekarz. Młodzież z całej Polski oraz dwóch uczniów z CKiW OHP w Oleśnicy podczas kursu zdobyło wiedzę i nowe umiejętności związane z zawodem piekarza. Podczas codziennych zajęć młodzież nauczyła się jak wypiekać różne rodzaje pieczywa : chleby z ziarnami, żytnie na mleku, chałki, bułeczki, obwarzanki, bagietki, grahamki, faworki czy paluchy. Szkolenie zakończyło się egzaminem i wydaniem zaświadczenia o ukończonym kursie.