„Kto czyta-żyje wielokrotnie”- Narodowe Czytanie po raz ósmy

Kto czyta – żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany. Józef Czechowicz. 

Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowego Czytania w całej Polsce czytano wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku był to zbiór zatytułowany Nowele polskie. Na liście znalazły się takie utwory jak: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia”, czytamy w liście Prezydenta Andrzeja Dudy.

W naszym Centrum młodzież wybrała do wspólnego czytania nowelę Marii Konopnickiej „Dym”. Tradycja wspólnego czytania udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości. Już wiadomo, że za rok młodzież będzie razem czytać „Balladynę” Juliusza Słowackiego.