Ostatni dzień wymiany młodzieży Green vibes only- podsumowanie

W Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy 5 października rozpoczęła się tygodniowa  wymiana młodzieży finansowana z programu Erasmus + pod nazwą „Green vibes only”. Do Oleśnicy przyjechała młodzież z krajów Europy: Grecji Francji i Chorwacji. Jak sama nazwa projektu wskazuje, jego celem jest zwiększenie wiedzy i świadomości uczestników z zakresu ekologii, a także promocja proekologicznego stylu życia.

Wymianę rozpoczęliśmy od wzajemnego poznania się, dyskusji o projekcie, a także zwiedzaniu miasta i jego zabytków. W ramach zaplanowanych działań młodzież miała okazję wziąć udziału w wielu interesujących warsztatach: upcyclingowych, sitodruku, tworzenia obrazów z mchu, czy naturalnych kosmetyków. Zajęcia plastyczne były przeplatane warsztatami kulinarnymi, w czasie których uczestnicy przygotowywali zdrowe desery i poke bowle- „miski pełne zdrowia”. Zarówno goście jak i polska grupa, przygotowali prezentacje o swoim kraju i kulturze, a także ugotowali dla wszystkich swoje popisowe dania narodowościowe. Najbardziej przypadła nam do gustu pełna warzyw i serów kuchnia grecka, a także francuskie crepes, czyli pyszne naleśniki na słodko. W ferworze zajęć nie zapomnieliśmy  o głównym temacie projektu- czyli ekologii. Uczestnicy przedstawili rozwiązania ekologiczne popularne w ich krajach, dyskutowaliśmy o problemach i wyzwaniach jakie czekają nasze pokolenie, a także o innowacyjnych pomysłach na ich rozwiązanie. Stworzyliśmy także grę ekologiczną, która będzie służyć propagowaniu wiedzy o ekologii wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 7. Efektem wymiany jest także ebook z naszymi pomysłami na wcielanie w życie proekologicznych zachowań zawierający materiały z warsztatów ekologicznych, które odbyły się w trakcie projektu. Nasz krótki poradnik zawiera także scenariusz lekcji ekologicznej oraz test sprawdzający wiedzę. Ebook został udostępniony na naszym Facebooku oraz na naszej stronie w zakładce Projekty UE.

LINK DO EBOOKA: ebook green vibes only

Ekologia, to przede wszystkim kontakt człowieka z przyrodą, dlatego zaprosiliśmy naszych gości do lasu, gdzie mogliśmy spacerując cieszyć się pięknem przyrody, a także posprzątaliśmy las z odpadów pozostawionych przez człowieka. Jeden dzień poświęciliśmy na wyjazd do Arboretum w Wojsławicach, ogrodu dendrologicznego, w którym przewodnik odkrył przed nami tajemnice piękna egzotycznych krzewów, drzew i kwiatów, a także kolekcję gatunków chronionych, zagrożonych i ginących. Stamtąd udaliśmy się do Zamku Książ i palmiarni, w której mogliśmy podziwiać ponad 250 gatunków roślin. Po powrocie do Zamku młodzież zainspirowana całodniowym pobytem na łonie natury zaprojektowała i zasadziła swoje własne ekorabaty.

Na zakończenie omówiliśmy pomysły na dalszą współpracę, a także wspólnie opracowaliśmy certyfikaty Youthpass. Goście z wielkim żalem opuszczali nasze Centrum wracając do swoich domów. Było to wspaniałe doświadczenie, dzięki któremu młodzież nawiązała nowe przyjaźnie, podszkoliła swoje umiejętności językowe, a także poznała kultury innych krajów. Mamy nadzieję, że wiedza, o którą wzbogaciliśmy się w czasie wymiany sprawi, że uczestnicy będą promować eko styl życia w swoim otoczeniu.