„Discover Scuba Diving”- uczymy się nurkowania

Program Pierwsze Nurkowanie- Discover Scuba Diving nie daje certyfikatu nurkowego, lecz pozwala poznać podstawowe umiejętności w nurkowaniu i doświadczyć jak to jest odkrywać podwodny świat. W dniu 15 grudnia młodzież naszego Centrum miała możliwość uczestniczyć w programie pierwszego nurkowania. Podczas programu nasza młodzież poznała umiejętności niezbędne do nurkowania, takie jak technika oddychania pod wodą czy podstawowe funkcje sprzętu nurkowego. Młodzież przekonała się jak zadziwiająco proste jest oddychanie i poruszanie się pod wodą. Program ten może zostać zaliczony jako pierwsze zajęcia  kursu. Lekcja trwała ponad 3 godziny. Na początek trochę teorii – instruktor tłumaczył pierwsze kroki nurkowych adeptów, prezentował różne sytuacje na filmach i uczył podstawowych gestów, dzięki którym nurkowie komunikują się pod wodą, oznajmiając, np. czują się dobrze, czy brakuje im powietrza, ile pozostało im powietrza, czy mają jakiś problem. Następnie indywidualnie dla każdego dobraliśmy sprzęt: pianki, maski, płetwy. Butla ze zgromadzonym powietrzem oraz automat oddechowy, które są niezbędne, gdy planujemy spędzić pod wodą więcej niż kilka minut.

BCD – to skrót z angielskiego oznaczający kamizelkę ratowniczo-wyrównawczą. Obowiązkowy element wyposażenia, wpływający na utrzymanie pływalności i regulowanie głębokości zanurzenia. Do kamizelki przymocowana jest również butla na plecach;

Octopus – zapasowy automat oddechowy, bez którego nie można zejść pod wodę. Używany w awaryjnych sytuacjach, zazwyczaj odróżnia się od reszty sprzętu kolorem żółtym.

Zanim wskoczyliśmy do basenu z instruktorem przez kilka minut przyzwyczajaliśmy się do założonego na siebie sprzętu nurka. Następnie instruktor indywidualne z każdym z uczestników tłumaczył jak  wyrównujemy ciśnienie, regulujemy powietrzem w kamizelce, dzięki czemu mogliśmy zejść niżej, bądź zmierzać ku górze. Gdy wszyscy uczestnicy zanurzyli się w wodzie zaczęliśmy komunikować się z instruktorem za pomocą znaków wprowadzonych na szkoleniu teoretycznym. Młodzież bardzo dobrze radziła sobie z zadaniami i ćwiczeniami pod wodą. Po wyjściu z wody omówiliśmy nurkowanie, które w ocenie instruktora wypadło bardzo dobrze. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy certyfikat ukończenia programu Discover Scuba Diving, z którego mogą być dumni.

Emocje na pewno będą nam towarzyszyć jeszcze przez jakiś czas.