Klinika słoika

Temat szczególnie nam bliski, bo dotyczy jedzenia.
Po 1 i najważniejsze- w tych czasach NIKT nie powinien chodzić głodny, NIKT. Jest to podstawowa potrzeba Człowieka i wstyd mi każdego dnia, że tuż obok nas są Ci, którym doskwiera głód. Nie tysiące kilometrów- Ci ludzie przechodzą obok nas, może mijamy się z nimi po sąsiedzku, może w drodze do pracy, po dziecko do przedszkola? Głodu nie widać, ale on zwyczajnie jest. Jest mi smutno, gdy ja mam napakowaną lodówkę, piwnicę, spiżarnię to są Ludzie, którym brakuje jedzenia i na przysłowiową kromkę chleba nie mają.
po 2- niemarnowanie żywności. Jak wiecie wywodzę się z chłopskiej rodziny, z czego jestem niesamowicie dumna. Naszą rolą jest żywienie kraju i stoimy na pierwszym ogniwie- bez nas nie byłoby przetwórni, restauracji, warzywniaków. Boli, gdy widzę tony jedzenia lądujące w śmietnikach- to nasza praca! Chcę, by ją szanowano, doceniano, po to jesteśmy, żeby Was karmić, nie marnować! Kupiłeś za dużo, ugotowałeś za wiele, dostałeś

nietrafioną bombonierkę? Nie wyrzucaj- zamroź, przetwórz, podziel się  Proszę- nie wyrzucaj jedzenia.Od lat funkcjonują lodówki społeczne, fundacje foodsharingowe, akcje jadło- i o ile w dużych miastach mają się świetnie, to w małych miasteczkach są jakby zapomniane. Tak jest z lodówką społeczną w Oleśnicy, do której często zaglądam podrzucając jedzenie. Notorycznie świeci pustkami, małe grono osób wie o niej, ale są Ci którzy tam regularnie zaglądają. Zaglądają, bo są głodni, bo ich emerytura nie wystarcza na zakupy, bo są bezdomni, bo…Nieważny jest powód- ważne jest to, by jedzenie czekało i nakarmiło pusty żołądek.Tak, wiem, że po świętach było mnóstwo jedzenia- sama szykowałam słoiki z daniami. Szykuję je jak co kilka dni i mam nadzieję, że jeśli ktoś, kto to czyta i właśnie teraz postanowi że również będzie dzielił się systematycznie nadwyżkami, i choć to będzie jedna, jedyna osoba- to to jest mój sukces Nie mam wielkich marzeń- jedno już znacie, od dzieciństwa takie miałam- żeby nie był głodny nikt na świecie. Pomożesz mi w realizacji marzeń?Lodówka Społeczna w Oleśnicy ma piękny patronat- na co dzień zajmuje się nią młodzież z pobliskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy To właśnie oni dbają o czystość i to, aby codziennie czekał na głodnych posiłek. Wielkie dla nich, za bezinteresowną pomoc i codzienny wysiłek!
Ty też możesz pomóc- adres lodówki ul. Zamkowa 4 , Oleśnica