Młodzi dla wolności

4 lutego w CKiW OHP w Oleśnicy odbyła się prelekcja historyczna pt. „Żołnierze wyklęci – konspiracja antykomunistyczna w latach 1944-1955 w Polsce”. Jej celem było przygotowanie młodzieży do udziału w konkursie „Młodzi dla Wolności”.

 

Celem konkursu jest zachęcenie uczniów, nauczycieli i całych środowisk lokalnych do włączenia się w obywatelskie obchody Święta Wolności – rocznicy 4 czerwca 1989 roku. Konkurs ma przybliżyć historię najnowszą: wiedzę o czasie przełomu i ostatnim dwudziestopięcioleciu zagospodarowywania wolności. W ramach konkursu, zainicjowanego przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, młodzież wykona plakaty. Najlepszy zostanie zgłoszony do konkursu głównego.

W trakcie zajęć prowadzonych przez pana Jacka Wieczorka, kierownika internatu, młodzież obejrzała prezentację na temat sytuacji politycznej w Polsce po roku 1944 oraz o działaniach podejmowanych przez przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego i żołnierzy z nim związanych. Poznała również sylwetki i życiorysy niektórych bojowników o wolną i demokratyczna Polskę oraz ich tragiczne losy.

Wychowankowie Centrum mieli możliwość wysłuchania oryginalnych nagrań radiowych z tamtych czasów oraz obejrzenia fragmentu filmu o losach sanitariuszki Inki.

Duże zainteresowanie wzbudziły wśród młodzieży utwory muzyczne opowiadające o losach bohaterów tamtych czasów.
Kolejne zajęcia przygotowujące młodzież do konkursu będą poświęcone okresowi 1955-1980 oraz wystąpieniom społecznym przeciwko władzy komunistycznej w Polsce.

 

Autor tekstu i zdjęć: Jacek Wieczorek