Zakończenie projektu „Ginące zawody pomysłem na przyszłość”

„Cukiernik musi pracować z przyjemnością” te słowa znanego polskiego cukiernika stanowią doskonałe motto kursu odbywającego się od 13-31 lipca w ECKiW w Roskoszy. Kurs praktyczny realizowany był w ramach projektu „Ginące zawody pomysłem na przyszłość” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Oleśnicka grupa młodzieży po odbyciu szkolenia podstawowego wyjechała do Roskoszy, gdzie w „wiosce ginących zawodów” odbyła się praktyczna część kursu cukiernika, której zwieńczeniem był egzamin czeladniczy. Przez 120 godzin wytężonej pracy uczestnicy zdobywali doświadczenie w zakresie przepisów i receptur dawnych wypieków. Spod rąk młodzieży wychodziły tradycyjne mazurki, baby, ciasteczka i ciasta drożdżowe mieszane w prawdziwej dzieży. W drodze po doświadczenie niestrudzenie towarzyszyła im i służyła wsparciem p. Beata Bąk instruktor praktycznej nauki zawodu, a także konsultanci rzemiosła w ginącym zawodzie z Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego.
Wszyscy uczestnicy z CKiW OHP w Oleśnicy zaliczyli egzamin i z tęsknotą wspominają spędzony czas w ECKiW OHP w Roskoszy.

Autor tekstu: Sylwia Kruszona
Zdjęcia: Beata Bąk