Cukiernik zawodem na przyszłość-kurs cukiernika w ramach „Ginących zawodów”

Cukiernictwo dawniej luksusowa gałąź wytwarzania pożywienia, dziś przeżywa swój renesans. Zawód cukiernika, który jeszcze 10 lat temu był niedoceniany i pomijany, obecnie za sprawą promowania powrotu do tradycji, natury i smaków z dzieciństwa znów jest popularny. Aktualny trend na zdrową, niemodyfikowaną żywność sprawia, iż tradycyjne wypieki: odświętne kołacze, placki serowe, mazurki czy strucle z makiem, które gościły na polskich stołach od wieków, cieszą się wielkim zainteresowaniem klientów. Ochotnicze Hufce Pracy w ramach realizacji projektu z zakresu „ginących zawodów”, którego celem jest ochrona przed zapomnieniem tradycyjnego rzemiosła i wytwórczości rękodzielniczej, zorganizowała szkolenia dla byłych wychowanków OHP z całej Polski.

10 absolwentów z podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP przyjechało do oleśnickiego Centrum, aby zdobyć nowe umiejętności, a także podnieść kwalifikacje w zawodzie cukiernika. Pod okiem instruktorki Beaty Bąk młodzież przygotowywała tradycyjne wypieki oraz zapoznawała się z tajnikami przygotowywania różnych rodzajów ciast: drożdżowych, kruchych, półkruchych, biszkoptowych i innych.

„Pieczenie ciast tradycyjnych jest o tyle trudniejsze, że używamy wyłącznie naturalnych składników. Każda receptura pochodzi z Podlasia, gdzie odbywają się szkolenia w wiosce ginących zawodów w Roskoszy, przede wszystkim ciasta drożdżowe, korowaje, babki marchewkowe, chałki” zdradza Beata Bąk.

96-godzinne szkolenie odbyło się na terenie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy na w pełni wyposażonych warsztatach szkoleniowych.

„Zajęcia oparte są na praktycznych ćwiczeniach, młodzież ma okazję samodzielnie wykonywać wszystkie przepisy, poznając od kuchni tajniki tradycyjnych wypieków” kontynuuje instruktorka, „młodzi ludzie byli bardzo zainteresowani, aktywnie uczestniczyli w zajęciach i zadawali dużo pytań”.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczestnicy przygotowali także świąteczne domki z piernika, które zabrali ze sobą do domów. W trakcie pobytu młodzież odbyła szkolenie BHP oraz spotkała się z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery. W wolnym czasie goście integrowali się z młodzieżą przebywającą w internacie Centrum, a także udali się na wycieczkę do Wrocławia na Jarmark Bożonarodzeniowy.

Szkolenie zakończyło się egzaminem sprawdzającym ich umiejętności przez przedstawicieli Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. Wszyscy uczestnicy otrzymali bardzo dobre oceny, a ich wypieki zdobyły uznanie Komisji, która była bardzo zadowolona z wiedzy zdobytej podczas kursu. Na egzamin przygotowano: tort chałwowy z wiśniami, tort z bitą śmietaną i owocami, babkę tulipan, sernik wiedeński, morengi, łabędzie z ciasta parzonego z bitą śmietaną, ciastka owsiane z bakaliami, ciastka kocie oczka, ciasto deserowe z galaretką, torcik serowy z musem brzoskwiniowym, muffinki oraz babeczki drożdżowe z jagodami.

Po egzaminie uczestnikom oraz instruktorce Beacie Bąk podziękowania złożył dyrektor Centrum, Przemysław Wróbel i Przewodnicząca Komisji Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. Na zakończenie młodzi ludzie otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursu w zawodzie cukiernik wraz z małymi upominkami wykonanymi przez instruktora kowalstwa uczącego w oleśnickim Centrum.

dsc06153dsc06159dsc06133-2dsc06163dsc06164dsc06171dsc06175