Zakończenie szkolenia w zawodzie cukiernik

Cukiernictwo dawniej luksusowa gałąź wytwarzania pożywienia, dziś przeżywa swój renesans. Zawód cukiernika, który jeszcze 10 lat temu był niedoceniany i pomijany, obecnie powraca do łask- im naturalniej i zdrowiej tym lepiej.

Aktualny trend na zdrową, niemodyfikowaną żywność sprawia, iż tradycyjne wypieki: odświętne kołacze, placki serowe, mazurki czy strucle z makiem, które gościły na polskich stołach od wieków, cieszą się wielkim zainteresowaniem klientów. Ochotnicze Hufce Pracy w ramach realizacji projektu z zakresu „ginących zawodów”, którego celem jest ochrona przed zapomnieniem tradycyjnego rzemiosła i wytwórczości rękodzielniczej, zorganizowała szkolenia dla byłych wychowanków OHP z całej Polski.

Do Centrum przyjechało 14 uczestników z całej Polski: 3 osoby z CKiW w Tarnowie, 2 osoby z WK Małopolskiej, 5 osób z WK Podkarpackiej, 4 osoby ze Śląskiej WK. Szkolenie trwające 96 godzin rozpoczęło się 03.07., a zakończyło się 15.07.2017. Młodzież w czasie kursu zdobyła nowe umiejętności, a także podniosła kwalifikacje w zawodzie cukiernika. Pod okiem instruktorki Beaty Bąk uczestnicy przygotowali tradycyjne wypieki oraz zapoznali się z tajnikami przygotowywania różnych rodzajów ciast: drożdżowych, kruchych, półkruchych, biszkoptowych i innych.

„Pieczenie ciast tradycyjnych jest o tyle trudniejsze, że używamy wyłącznie naturalnych składników. Każda receptura pochodzi z Podlasia, gdzie odbywają się szkolenia w wiosce ginących zawodów w Roskoszy, przede wszystkim ciasta drożdżowe, korowaje, babki marchewkowe, chałki” zdradza Beata Bąk.

96-godzinne szkolenie odbyło się na terenie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy na w pełni wyposażonych warsztatach szkoleniowych.

„Zajęcia oparte są na praktycznych ćwiczeniach, młodzież ma okazję samodzielnie wykonywać wszystkie przepisy, poznając od kuchni tajniki tradycyjnych wypieków” kontynuuje instruktorka, „młodzi ludzie byli bardzo zainteresowani, aktywnie uczestniczyli w zajęciach i zadawali dużo pytań”.

Szkolenie zakończyło się egzaminem sprawdzającym ich umiejętności przez przedstawicieli Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. Wszyscy uczestnicy otrzymali bardzo dobre oceny, a ich wypieki zdobyły uznanie Komisji, która była bardzo zadowolona z wysokiego poziomu wiedzy uczestników. Na egzamin przygotowano: ciasto cytrynowe, ciastka kruche, sernik, babeczki drożdżowe ślimaczki, rogaliki, ciasteczka owsiane, ciasto z wiśniami, piernik wylewany, łabędzie, ciasto snikers, tort tęczowy.

Po egzaminie uczestnikom oraz instruktorce Beacie Bąk podziękowania złożył dyrektor Centrum, Przemysław Wróbel i Przewodnicząca Komisji Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. Na zakończenie młodzi ludzie otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursu w zawodzie cukiernik.