Słodkie warsztaty cukiernicze dla przedszkolaków

13 kwietnia odbyły się pierwsze w historii warsztaty cukiernicze dla dzieci przedszkolnych w Zamku Książęcym w Oleśnicy w ramach zajęć organizowanych przez Rejonowy Ośrodek Szkolenia Zawodowego Młodzieży.

Dzieci z zaprzyjaźnionego z nami przedszkola Hippek w Oleśnicy przybyły aby w scenerii zamkowej przygotować słodkie wypieki. Radości było co niemiara! Każde z dzieci dostało przygotowane dla stroje: fartuszki i czapki kucharskie i swoje miejsce przy stołach, na których już leżały przygotowane dla nich podkładki-stolnice, kubeczki z mąką do podsypywania ciasta, wałki oraz najróżniejsze foremki do wykrawania. Młodzi adepci sztuki cukierniczej z zapałem przygotowywali pyszności. W czasie kiedy piekły się ciasteczka, dzieci rozmawiały z instruktor Beatą Bąk o zawodzie cukiernika, która zdradziła zasady przygotowywania ciasta kruchego i odpowiedziała na dociekliwe pytania przedszkolaków. Na zakończenie wszystkie ciasteczka, jeszcze gorące, zostały zapakowane do kartonu. Dzieci obiecały, że pięknie zjedzą obiad, aby móc dobrać się do swoich wypieków.

Zajęcia z zakresu cukiernictwa odbywają się pod okiem doświadczonego instruktora mistrza w zawodzie cukiernik wg starych receptur przeszkolonego w ramach projektu Ginące Zawody. Pieczenie ciasteczek prowadzone jest w warsztatach gastronomicznych Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy mieszczącym się w pięknym renesansowym Zamku Książąt Oleśnickich Dzieci będą miały okazję pracować w profesjonalnej kuchni wyposażonej we wszystkie potrzebne sprzęty. Dla maluchów przygotowano specjalne pomieszczenie, w którym znajdują się przygotowane dla kilkuletnich brzdąców niskie stoliczki-stolnice (nie ma ryzyka przesuwania się stolnicy na stole przy energicznych dzieciach).

Pieczenie ciasteczek jest fantastyczną zabawą dla dzieci w każdym wieku. Przy przygotowaniu wypieków rozwijane są różne umiejętności i kompetencje, m. in. liczenie, przeliczanie miar i wag, ostrożność i uwaga przy dodawaniu składników, utrzymanie porządku na stanowisku pracy, stosowanie się do przepisów BHP zwłaszcza przy pracy z robotem kuchennym i piekarnikiem. Dodatkowo zajęcia w kuchni wzmacniają u dzieci poczucie sprawstwa, a co za tym idzie ich samoocenę. Przy produkcji ciasteczek dzieci mają możliwość dotykania różnych struktur- masło, mąka, jajka co przekłada się na trenowanie motoryki małej tak potrzebnej w późniejszej edukacji przy nauce pisania. Ozdabianie ciasteczek, ich dekorowanie wyrabia u dzieci poczucie estetyki.

Zalety pracy w kuchni są nie do przecenienia, jednak nie wszystkie dzieci mają możliwość wspólnej z rodzicami zabawy w gotowanie. Tak samo nie wszystkie przedszkola mają możliwość zorganizowania zajęć z pieczenia z powodu braku stosownego miejsca do pracy dla dzieci. Wszystkim tym maluchom proponujemy zajęcia w Zamku Książęcym w Oleśnicy na specjalnie przygotowanych warsztatach gastronomicznych.