Słodkie zakończenie szkolenia w ramach ginących zawodów

Zawód cukiernika, jeszcze niedawno niedoceniany i pomijany, obecnie za sprawą promowania powrotu do tradycji, natury i smaków z dzieciństwa znów przeżywa renesans. Ochotnicze Hufce Pracy w ramach realizacji projektu z zakresu „ginących zawodów”, którego celem jest ochrona przed zapomnieniem tradycyjnego rzemiosła i wytwórczości rękodzielniczej, zorganizowały szkolenia dla wychowanków OHP z całej Polski.

W ramach kolejnej edycji projektu z „ginących zawodów” Centrum Kształcenia i Wychowania OHP przybyło 14 uczestników z dwóch Wojewódzkich Komend OHP: Podkarpackiej i Małopolskiej oraz Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy aby szkolić się w zawodzie- cukiernik z  wykorzystaniem tradycyjnych receptur. Podczas 12 dni pod okiem instruktor Beaty Bąk młodzież zdobyła nowe umiejętności i podniosła kwalifikacje w zawodzie cukiernika. Zajęcia miały charakter praktyczny, dzięki czemu młodzież miała okazję samodzielnie wykonywać wszystkie przepisy, poznając od kuchni tajniki tradycyjnych wypieków.

31 sierpnia młodzież stanęła przez członkami Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej aby przedstawić swoje wyroby. Młodzież spisała się wzorowo, smakowite wypieki cieszyły nie tylko podniebienia, ale i oczy pięknymi dekoracjami, za co Komisja wystawiła same pozytywne oceny. Na egzamin przygotowano: tort z bitą śmietaną i owocami, bułeczki ślimaczki, ciasto parzone, piernik wylewany, morengi, bezowe chmurki, tort orzechowy, sernik, pierniczki, babkę, sernik na zimno, jabłecznik i ciasto słonecznikowe.

Po egzaminie uczestnikom oraz instruktorce Beacie Bąk podziękowania złożyła Justyna Paszkowska z Komendy Głównej OHP, dyrektor Centrum Przemysław Wróbel i Przewodnicząca Komisji Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. Na zakończenie młodzi ludzie otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursu w zawodzie cukiernik.