Odwiedziny Melisy, nowego czworonożnego stróża prawa

W dniu 09 stycznia w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP zorganizowano spotkanie informacyjne na temat bezpieczeństwa i szkodliwości zażywania narkotyków i dopalaczy. Z młodzieżą spotkali się funkcjonariusze Komendy Policji w Oleśnicy  sierż. sztab.  A. Pieprzycka, oraz przewodnik psa sierż. sztab. K. Kempa, który przyprowadził psa „Melisa”, owczarka belgijskiego przeszkolonego w wykrywaniu substancji odurzających.

„Nowy funkcjonariusz” wraz ze swym opiekunem przeszedł specjalistyczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policji w Sułkowicach, gdzie tresowane są psy patrolowo – tropiące, które poza przygotowaniem do działań prewencyjnych uczą się także tropienia ludzkich śladów. Podczas zajęć praktycznych przewodnik ćwiczył wraz ze swoim czworonożnym podopiecznym elementy posłuszeństwa, pokonywania przeszkód oraz przeszukiwania terenu i pomieszczeń. Policyjny pies wzbudził wielki entuzjazm wśród nastolatków, którzy byli bardzo zaciekawieni tym, jak wygląda codzienna praca zwierzaka.

Takie spotkania policja przy współpracy z Centrum organizuje wielokrotnie w ciągu roku. Dokąd prowadzą narkotyki ? – na to oraz na inne pytania dotyczące środków odurzających starali się odpowiedzieć  policjanci. Mundurowi  przypomnieli młodzieży, że w polskim prawie wszystko co związane jest z narkotykami (posiadanie, zażywanie, sprzedawanie) jest zabronione. Ostrzeżenie dotyczyło również dopalaczy „ Zażywanie, eksperymentowanie z nimi kosztowało niektórych życie”- tłumaczyła sierż. A. Pieprzycka.

Pod koniec prelekcji nasza młodzież miała możliwość skorzystania z  zadawania pytań. Młodzież pytała nie tylko o nurtujące sprawy związane z tematyką zajęć, ale także o pracę policji, czy szkolenie psów policyjnych.