Nordic walking, czyli marsz po zdrowie

Podczas kolejnych zajęć sportowych realizowanych w ramach projektu „Zdrowie- moda na całe życie” zostały przeprowadzone zajęcia z nordic walkingu. Warsztaty sportowe miały charakter otwarty dla mieszkańców, a poprowadziła je Mirosława Psujek, prezes stowarzyszenia Oleśnicka strefa nordic walking.

Nordic walking to technika maszerowania z kijami, której zalety to m.in. poprawa kondycji, odciążenie kręgosłupa, stawów i utrata kalorii. Choć technika nordic walking wygląda na łatwą, tak naprawdę wymaga dobrej synchronizacji ruchów rąk i nóg.
Nordic walking angażuje do pracy ponad 90% mięśni całego ciała. W przeciwieństwie do biegania, sport ten mocniej aktywizuje górne partie sylwetki: ramiona, barki, klatkę piersiową. Jednocześnie nordic walking odciąża stawy kolanowe i kręgosłup, ponieważ kijki stanowią dodatkowe wsparcie dla aparatu ruchu. Prowadząca przedstawiła uczestnikom zajęć najważniejsze zasady nordic walking oraz jakich błędów należy unikać, aby nie doprowadzić do urazów i kontuzji. Po teoretycznej części instruktor zaprosiła do wspólnego marszu po zamkowym parku.

Młodzież z Centrum była zachwycona zajęciami i już zaplanowała wspólne treningi z instruktorem aby wziąć udział w zawodach, które mają odbyć się we wrześniu.