Zaplątani w sieci- co uzależnia w cyberprzestrzeni? – warsztaty edukacyjne w ramach projektu „Zł@pani w sieci”

Drugi warsztat w ramach projektu „Zł@pani w sieci” poświęcony był tematyce uzależnienia od sieci. Zajęcia rozpoczęliśmy krótkim ćwiczeniem przypominającym treści z poprzednich zajęć. Uczestnicy na podstawie opisów rzeczywistych sytuacji, które zdarzyły się młodym ludziom:

  • zdiagnozowali ich problemy
  • a następnie w małych grupach zaproponowali najlepsze możliwe rozwiązania, które złagodzą konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań w sieci.

Całości towarzyszyły filmy motywujące programu ” Wyloguj się do życia ” z udziałem autorytetów młodych ludzi, jak Robert Lewandowski czy Wojciech Szczęsny, którzy swoją postawą promują aktywną postawę życiową i stanowią inspirację oraz wielokrotnie bodziec do ograniczenia aktywności online.

https://www.youtube.com/watch?v=YO3UN6gQeaA

https://www.youtube.com/watch?v=AMYE4IAjTa0

Podczas zajęć wspólnie zdefiniowaliśmy pojęcie uzależnienia od sieci, określiliśmy zachowania mu towarzyszące, a także poznaliśmy i indywidualnie wykonaliśmy ankietę symptomów uzależnienia od internetu. W czasie pracy grupowej uczestnicy najpierw stworzyli profil osoby uzależnionej, stworzyli listę zachowań destrukcyjnych, a potem przedstawili ścieżkę postępowania terapeutycznego, która z ich perspektywy mogłaby być pomocna.

Drugi warsztat stanowił również pierwszy krok w przygotowaniu własnych wystąpień i doboru tematyki webinarów. Uczestnicy podzielili się samodzielnie na grupy oraz dokonali wyboru tematyki samodzielnie przygotowywanych webinarów. Warsztat wzmacniał kompetencje pracy w grupie, komunikacji, prezentacji własnego stanowiska, myślenia strategicznego oraz wystąpień publicznych.

 

Materiały wykorzystane w ramach zajęć: materiały projektowe warsztat 2