„Z kwiatami na krośnie” warsztaty artystyczne w projekcie ,,Stare tradycje dla młodych ludzi”

Za nami ostatnie warsztaty artystyczne w ramach projektu „Stare tradycje dla młodych ludzi” pt. „Z kwiatami na krośnie”.
W dawnych czasach bardzo ceniono zielarki i znachorki, które wykorzystywały naturalne dary Matki Ziemi i leczyły tym, co same zebrały. Wiedziały co podać na ból kolan, co na oparzenia, a co na gorączkę. Krwawnik, kobylak i piołun stosowały na żołądek, liście olszyny i podbiał na owrzodzenia rąk, macierzankę, głóg i kwiat lipowy na gorączkę, a borówki by oczyścić krew. Używały wielu jeszcze innych ziół, jak jagody jałowca, czarny bez, bratki, liście brzozowe, dziurawiec, jemiołę, koper, kminek, miętę, pieprz czy rozmaryn, wszystkie w czymś pomagały. Można je było stosować świeżo zerwane albo podsuszyć i podawać w postaci naparów lub wywarów. Zioła zbierano na św. Jana, ale zaczynano już wiosną. W kwietniu wpierw używano świeżych roślin, potem gdy więdły, związywano je sznurkiem w pęczki i suszono. Niekiedy całe sienie w wiejskich domach obwieszone były suszącym się zielem. To było podwójnie praktyczne, bo suszono przyprawy na zimę, a przy okazji niwelowano nieprzyjemny zapach w sieni, gdzie trzymano obuwie i różne szpargały, których nie wnoszono do domu. Seniorki opowiedziały młodzieży o tym jakie zioła wykorzystywano do celów leczniczych, kulinarnych i kosmetycznych.
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej.
Podczas nietypowych warsztatów tkackich młodzież z seniorami wykonała pachnące kilimki z wykorzystaniem krosen oraz ziół i suszonych kwiatów  Efekty prac możecie zobaczyć na zdjęciach!
   Projekt finansowany ze środków UE.